Farbenie železa prináša mnoho výhod. Je tu dôležitosť estetického vzhľadu, ale aj trvácnosť a odolnosť voči korózii a iným vonkajším faktorom. Správne vykonané farbenie výrazne predĺži životnosť kovových konštrukcií a zlepší ich celkový vzhľad, čím získate to najlepšie z oboch svetov. Ako ale na to?
Farba na železo alebo kvalitná farba na zárubne sú síce dôležité, no stačiť to nebude. Farbenie železa musíte vykonávať dôkladne, zodpovedne a s určitými schopnosťami. Pokiaľ sa do toho idete pustiť prvýkrát, nezúfajte. Prinášame vám malý návod, ako krok za krokom farbiť železo. Tak, aby vyzeralo nielen perfektne, ale aby bolo aj odolné.
Poďme sa teda pozrieť na to, ako úspešne farbiť železo a dosiahnuť profesionálne výsledky aj v domácom prostredí.
Farba je krok číslo 0
Vonkajšia antikorózna farba na kov bude pri farbení železa krokom číslo 0. Pokiaľ kúpite nekvalitnú a od neovereného výrobcu, aj ten najväčší profesionál môže naraziť. Výber farby alebo náteru je tak kľúčovým faktorom, ktorý priamo rozhodne o výsledku, a to už pred samotným farbením. Odporúčame investovať radšej do overených značiek, ktoré vám poradí skúsený predajca alebo profesionálny maliar. Môžu byť síce o čosi drahšie, kvalitou a spoľahlivosťou sú však neoceniteľné. Nepokazte si to už na začiatku!
Farbenie železa: Krok za krokom pre domácich remeselníkov
Pokiaľ ste teda dali na nás a kúpili si kvalitnú farbu na železo. Môžeme ísť na to. Predtým však budete potrebovať ešte niekoľko nástrojov:
•lak, náter, čistič kovov
•štetce
•drôtená kefa alebo brúsny papier
•handra
1. Príprava
Pokiaľ idete farbiť starý a hrdzavý kov, je potrebné koróziu alebo starú farbu odstrániť. Na to použite drôtenú kefu alebo brúsny papier. Veľkú pozornosť venujte práve hrdzavým miestam, ktoré môžu nepriaznivo vplývať na novšie vrstvy. Takisto môžete zatmeliť diery a iné nerovnosti. Potom umyte povrch čistou vodou. Použiť môžete aj čistič kovov.
Príprava povrchu je dôležitá pretože zabezpečuje lepšiu adhéziu náteru na kovový povrch, čím sa predchádza odlupovaniu farby v budúcnosti. Dobrá príprava zaručuje aj rovnomerné rozloženie náteru, čo vedie k esteticky príjemnejšiemu výsledku. Okrem toho odstránenie starých farieb a nečistôt umožňuje lepšie vizuálne hodnotenie stavu kovu a identifikáciu prípadných poškodení alebo nerovností, ktoré by mohli ovplyvniť výsledný vzhľad a ochranu povrchu.
2. Nanášanie ochranného náteru
Ak ste k príprave povrchu pristúpili zodpovedne a podarila sa vám, môžeme začať natierať.
V prípade, že ide o starý kov, odporúčame naniesť ochranný náter. Starostlivo premiešajte obsah plechovky a štetcom naneste tento náter. Nechajte ho poriadne zaschnúť a druhú vrstvu naneste až po 4 hodinách.
Pokiaľ ide o nové železo, napriek tomu povrch očistite a potom naneste základný antikorózny náter. Nechajte do zaschnúť, zbrúste brúsnym papierom a až potom prejdite na ďalší krok.
3. Nanášanie farby
Ďalším krokom je už samotné nanášanie antikoróznej farby na železo. Opäť premiešajte obsah a dôkladne nanášajte. Dbajte na čistotu práce a pozornosť venujte aj najmenším detailom. Vrstva by mala byť rovnomerná a nemali by ste zabúdať ani na menej dostupné miesta.
Po nanesení môžete povrch zbrúsiť brúsnym papierom so zrnitosťou 200 a natrieť lakom.
4. Záverečné práce
Skontrolujte, či náter dokonale zaschol a či nie sú na povrchu viditeľné nejaké nerovnosti alebo nečistoty. Pokiaľ povrch stále schne, zabezpečte, aby sa ho nikto nedotkol. Okolie a nástroje dôkladne očistíte a všetko odložte.
Komerčný článok